GSS Borç Sorgulama

Geçici Sağlık Sigortası olarak bilinen ve kısaca GSS denilen sağlık sigortasının primlerini ödemekle yükümlüdür bu sigorta kapsamında olanlar. Genel sağlık sigortası kapsamında olmayan, yani çalışmayan kişilerin de sağlık hizmetlerinden gerektiği gibi yararlanabilmesi için hazırlanmış olan bir kanunla 1.1.2012 tarihinde yürürlüğe giren bu yöntemin hala nasıl işlediği ve bundan sonra da işleyeceği vatandaşlar tarafından net olarak bilinememektedir. YTa anlatımın doğru yapılmamış olması veya prim ödeyenlerin işlerine gelmemiş olması bu tarz sorunların doğmasına yol açmıştır. Yalnız şunun bilinmesinde yarar var, ben ne o primleri öderim ne de hastanelere giderek muayene olurum ve hizmetlerden yararlanırım gibi bir düşünceniz varsa büyük yanlış içindesiniz demektir. Üzerinden kaç sene geçerse geçsin prim borçlarından kurtulmanız söz konusu bile olmayacaktır, hatta gecikme faizleri ile birlikte o para sizden mutlaka tahsil edilecektir. O zaman yapılması gereken tek şey ödenmesi gereken primleri zamanında ve aksatmadan ödemeye çalışmaktır. Bu konuda ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz ama internetin sağladığı bir kolaylıkla bunu anında öğrenebilirsiniz. GSS borç sorgulama anahtar kelimelerini arama motorunuza yazarak açılacak olan sayfaları kısa bir ziyaret ederseniz, sayfaların sizi nasıl yönlendirdiğini ve geçici sağlık prim borcunuzla karşı karşıya geldiğinizi görebilirsiniz.

Online sorgulama

Çok hızlı bir biçimde zaman yitirmeden, her hangi bir kuruma gitmeden tüm sorgulamalarınızı ve GSS borç sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Öğrendiğiniz borcu yine aynı sistemi devreye sokarak kredi kartı ile ödeyebilirsiniz de. Elektronik Devlet de denilen e-Devlet sayesinde bu işlem çok kolay, yakınınızda bulunan her postaneden 2 Türk lirası karşılığında ( kimliğinizi göstermeniz gerekecektir) alabileceğiniz e-Devlet şifreniz ile T.C. kimlik numaranızı girmeniz ve kimlik bilgilerinizi onaylamanız için önce sisteme girip sonra da onay butonuna basmanız yeterli olacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumunun kendi internet sitesi ile de bu işlemi yapabilirsiniz, online tahsilat siteleri üzerinden de. Yani her zaman anlatmaya çalıştığımız gibi internetin en güzel getirisinden siz de yararlanabilir ve birkaç tıklama ile her türlü borç sorgulama ve ödemeyi yapabilirsiniz. Bunun için kredi kartı kullanıcısı olmanız da gerekiyor elbette. Zira ödeme kolaylığı için kredi arktı kullanmak lazım veya mail order denilen sistemden yararlanabilirsiniz.

İnternet kolaylığı

Teknolojik gelişmelere ayak uydurmak zorundayız, zamanın gerisinde kalmamak ve olan bitenden haberdar olmak bir yana aynı zamanda online alış veriş yapmak, paylaşımlarda bulunmak, bilgi alış verişini sağlamak ve yazımızda da söz etmeye çalıştığımız gibi her türlü borç sorgulamasını yapabilmek için internet kolaylığı en yakın dostumuz olacaktır. GSS borç sorgulama da bu kolaylıklardan biridir, borç bilgilerine ulaşmak, ödeme yapabilmek bu sayede çok hızlı ve kolay olacaktır. Hiçbir yere gitmenize, zaman ve nakit harcamanıza da gerek kalmayacaktır. Oturduğunuz yerden açacaksınız bilgisayarınızı, internete bağlanacaksınız ve ne öğrenmek istiyorsanız onunla ilgili siteleri dolaşarak bilgilere kısa sürede ulaşabileceksiniz. Borcunuz hangi kuruma olursa olsun aynı sistemi devreye sokarak internetten yararlanmalı ve çağın ötesinde kalmamayı sağlamalısınız. Tüm dünyada uygulanan bu yöntemden gelişmiş bir ülkenin vatandaşları olarak biz neden gerektiği gibi faydalanmayalım ki? En az interneti kullanmayı bilenler bile sitelerin yönlendirmeleri ile bu bilgilere kısa zaman dilimleri içinde ulaşabilirler. Borçların büyümemesi, gecikme zammı ve faizi ile karşılaşılmaması ve çok daha büyük sorunlarla boğuşulmaması için getirilmiş olan bu hizmet her kullanıcı tarafından uygulanmalıdır. İnternet hayatımızı kolaylaştırmak için çok önemli bir detaydır.

GSS BORÇ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir